Energetski gelovi – funkcioniraju li i kako i kome su potrebni?

Energetski gelovi – funkcioniraju li i kako i kome su potrebni?

Energetski gelovi – funkcioniraju li i kako i kome su potrebni?

„Trebaju ti energetski gelovi!“, sigurno je preporuka koju ste čuli ako se bavite sportovima izdržljivosti. No, znate li što su energetski gelovi i kako oni funkcioniraju/pomažu u vašem treningu i održavanju razine energije?

Donosimo pojašnjenja i odgovore na ta pitanja:

Kako održati opskrbu mišića energijom za veću izdržljivost i izvedbu?

Opskrbljenost mišića energijom najvažnija je stvar u sportovima izdržljivosti kako biste odradili trening do kraja i na maksimalnom intenzitetu. Ovo se odnosi na profesionalne sportaše, ali i na svakog rekreativnog vježbača i svim sportovima. Bilo da se radi o dizačima utega, nogometašima ili trkačima – bez mišića se ništa ne kreće u našim životima.

Da bi se naše tijelo kretalo, mišićna vlakna se moraju naizmjenično kontrahirati i izduživati. Za to je mišiću potrebna energija.

Odakle dolazi energija?

U osnovi, energiju potrebnu našem tijelu za funkcioniranje apsorbiramo u obliku hrane. Da bi ukusna tjestenina i odrezak dali energiju koju tijelo može iskoristiti, metabolizam “sagorijeva” hranu i oslobađa energiju.

Budući da nam sva energija iz metabolizma nije potrebna odmah, naše je tijelo skladišti u različitim depoima: kao staničnu energiju (ATP), kreatin fosfat, glikogen i mast. Tako da je ta energija dostupna više ili manje brzo, odnosno prema potrebi.

Kako energija ulazi u mišiće?

Nakon što smo pohranili dovoljno energije, ona se mora aktivirati u pravom trenutku za opskrbu mišića. Situacija se sada tu donekle komplicira…

Naime, mišići su izbirljivi. Možete koristiti samo jednu vrstu energije: ATP (adenozin trifosfat). ATP se proizvodi u stanicama kada se izgaraju proteini, ugljikohidrati i masti iz hrane. No, postoji problem: ATP traje vrlo kratko. To znači da energija traje samo nekoliko sekundi i mora se stalno obnavljati.

U tu svrhu koriste se vlastiti sustavi za pohranu energije u tijelu. Također, kreatin fosfat je vrlo brzo dostupan za energetsku opskrbu mišića. Ali ni s time ne možete daleko stići kao sportaš izdržljivosti - maksimalno 45 sekundi.

Energija iz staničnog skladišta ATP-a i kreatin fosfata važna je za takozvanu eksplozivnu snagu. Ona je dostupna bez potrebe za kisikom. Ovi sustavi za pohranu energije napravljeni su za sportove poput dizanja utega, u kojem se vježbe izvode u kratkim jedinicama vremena.

Gdje mišići crpe energiju za sportove izdržljivosti?

Što učiniti da dobijete što je moguće kontinuiraniju energiju za sportove izdržljivosti kao što su trčanje ili vožnja bicikla? Za to naše tijelo ima sofisticiran sustav opskrbe energijom.

Možete ovo zamisliti kao svemirsku raketu. Raketa treba enormnu količinu energije da uzleti i poleti sa Zemlje. Ta energija je potrebna kratko vrijeme. U drugoj fazi energija mora trajati duže. Jer tada je raketi potreban potisak da se dovoljno udalji od Zemlje i dosegne njezinu orbitu. Kad jednom stigne do ovoga, naš svemirski brod leti zauvijek s ravnomjernom opskrbom energijom.

Za slijetanje – tj. u sportovima izdržljivosti za završni sprint i cilj – potreban je dodatni poticaj energije i brzine kako bi se moglo napustiti "udobnu" orbitu.

Energija za početak

Za to naši mišići trebaju ugljikohidrate kao dobavljače energije. Ali što brže! Nema vremena za velike pretvorbene procese i probavu. Tako mišićna stanica grabi zalihe glikogena. One se mogu pretvoriti u mišićnu energiju unutar kratkih granica, tj. do 2 minute, čak i bez kisika (anaerobno) razgradnjom glukoze (šećera).

Međutim, u ovoj situaciji stvara se mliječna kiselina (laktat). Neiskusni sportaši dan poslije to osjećaju kao bol u mišiću. To se posebno događa kada se intenzivna aktivnost izvodi u intervalima duljim od ove 2 minute bez uzimanja dovoljnih pauza. Mišićima jednostavno ponestane energije i oni doslovno vape za kisikom kako bi mogli iskoristiti veće zalihe energije.

Uz ovaj izvor energije mišići se mogu kratkotrajno intenzivno naprezati. Dakle, sprint je ovime pokriven. Ostati bez daha nakon trčanja na kratke udaljenosti pokazuje vam: sada tijelo treba više kisika, inače će stati. Mora se otvoriti sljedeći izvor energije. Očito treba kisik da nastavi funkcionirati.

Izvor za kontinuiranu opskrbu mišića energijom

Ako su mišići opterećeni nižim intenzitetom tijekom duljeg vremenskog razdoblja, kao što je uobičajeno u sportovima izdržljivosti, ugljikohidrati, a postupno i zalihe masti pretvaraju se u ATP uz pomoć kisika i koriste za stvaranje energije za mišiće.

Budući da je to najveća zaliha energije, mišići se kontinuirano opskrbljuju energijom tijekom vrlo dugog vremenskog razdoblja. Koji će se sustav pohrane energije koristiti ovisi dakle o intenzitetu i trajanju treninga.

Cjelovita prehrana sa složenim ugljikohidratima osigurava uvijek dobro popunjene zalihe energije. Kako bi imali dobru startnu snagu za start i završni sprint, kao što je potisak na raketi, brzu energetsku opskrbu mišića moguće je osigurati neposredno prije treninga ili završnog sprinta napitcima bogatim ugljikohidratima, pločicama ili energetskim gelovima.

Na primjer, nogometaš treba i izdržljivost i brzinu kada juriša prema golu ili igra u obrani.

Kako energetski gelovi pomažu mišićima dati energiju?

Isti "trik" također pomaže u sigurnom i kontinuiranom održavanju opskrbe mišića energijom na dugim stazama, kao u maratonu. Napitci i gelovi kao što je npr. Pro Energy Gel (kupi OVDJE) posebno su korisni. Naime, gel ili tekućinu možete praktično uzimati tijekom treninga i natjecanja.

Pro Energy Gel (kupi OVDJE) sadrži glukozu i fruktozu koji se izuzetno brzo apsorbiraju u krv bez opterećenja metabolizma. Oni gotovo trenutno daju energiju za mišiće. U ovom proizvodu nalazimo i maltodekstrin, mješavina ugljikohidrata. On u krv stiže 30% brže od glukoze. To će „turbo“ za opskrbu mišića energijom.

Ova tri visokokalorična sastojka (60 ugljikohidrata u proizvodu) u optimalnom omjeru 7:1:1 (maltodekstrin, fruktoza, glukoza) daju brzu energiju i ugodan, prirodno sladak okus.

Pro Energy Gel (kupi OVDJE) razvijen je prema najnovijim znanstvenim spoznajama. Osim toga, 150 mg soli po porciji osigurava optimalnu nadoknadu natrija izgubljenog znojenjem.

Cjelokupnu ponudu energetskih gelova pregledajte OVDJE ili nas posjetite u GAZ Nutrition trgovinama u Zagrebu (Vlaška 73 ili Kovinska 1).

Autorica: Zorana Jagodić, prof.

Povezani članci