Jeste donijeli svoju novogodišnju odluku? Evo kako da je zaista i ostvarite!

Jeste donijeli svoju novogodišnju odluku? Evo kako da je zaista i ostvarite!

Jeste donijeli svoju novogodišnju odluku? Evo kako da je zaista i ostvarite!

Nova godina za mnoge je vrijeme promišljanja o godini od koje se opraštamo, ali i kreiranja planova o godini pred nama. Upravo ovo je vrijeme kad mnogi donose odluke o promjeni nekih starih navika ili stjecanju novih. No, nažalost, statistički podaci pokazuju da manje od 30% novogodišnjih odluka doživi kraj siječnja, a tek oko 10% novogodišnjih odluka bude ostvareno! Često je razlog odustajanja postavljanje nerealnih ciljeva, nepostojanje razrađenog plana realizacije cilja, ali i nedostatak motivacije. Stoga, u današnjem vam članku donosimo smjernice kako da osmislite svoju novogodišnju odluku koju ćete uspjeti ostvariti, ali koja će istovremeno biti i dovoljno izazovna da njezino ostvarenje bude prava nagrada za vas!

Kako postaviti ostvari cilj?

Kad govorimo o ostvarenju ciljeva, trebali bismo se voditi prema engleskom akronimu SMART – cilj treba biti specifičan (Specific), mjerljiv (Measurable), ostvariv (Achievable), relevantan (Relevant) i vremenski određen (Time-bound). Pogledajmo detaljnije što to točno znači:
  1. Specifičan – novogodišnja odluka treba biti jasna. Konkretan cilj puno je specifičniji od cilja: Želim smršavjeti! Cilj bi trebao odgovoriti na pitanje: Koliko kilograma želite izgubiti u kojem vremenskom periodu? „5 kilograma u 2 mjeseca“ je puno specifičniji i bolji cilj.
  2. Mjerljiv – ako govorimo o nekom fitness cilju ili mršavljenju, ovaj je cilj prilično jasan (vaga ili ogledalo će pokazati rezultat). No, ako vam je cilj promjena neke navike, poput primjerice griženja nokata, savjetujemo da danas slikate svoje izgrižene nokte kako biste na kraju zadanog vremenskog perioda mogli procijeniti mjerljivost svoga napretka.
  3. Ostvariv – pod ovih se ne misli da ne smijete postaviti neki teže ostvariv cilj, već neki potpuno nerealan. Budite ambiciozni, ali ne nerealni.
  4. Relevantan – je li ovaj cilj nešto što zaista želite ostvariti i imate stvaran razlog za to? Naime, hiroviti ciljevi kako se pojave, tako i prestanu biti važni. No, ako je cilj nešto što zaista već neko vrijeme želite ostvariti i mislite da će vam život učiniti boljim, kvalitetnijim ili zdravijim, tada je cilj relevantan.
  5. Vremenski određen – slično tome što cilj treba biti ostvariv, i vremenski period za ostvarenje toga cilja mora biti realističan. To znači da si morate dati dovoljno vremena za ostvariti sve male ciljeve koji će dovesti do ostvarenja toga, glavnoga, koji ste sad donijeli. Fokusirajte se upravo na te male pobjede koje će postupno dovesti do napretka i ostvarenja glavnoga cilja.

Nakon što ste postavili cilj, odakle krenuti? 

Postavite niz malih koraka!

Kad ste postavili cilj prema gore navedenim smjernicama, trenutak je da krenete s nizom malih koraka. Primjerice, ako vam je cilj da u 2 mjeseca smršavite 5 kilograma, nema potrebe da od prvoga dana krenete s drastičnom restriktivnom dijetom i 5 treninga tjedno jer ćete tijelu priuštiti šok, koji može rezultirati padom imuniteta i bolešću. Umjesto toga, fokusirajte se na male korake koji će vas kroz zadani vremenski period dovesti do ostvarenja velikoga cilja. Iako će vam se taj princip učiniti kao „spori start“, studije (Hochli i sur.) pokazuju da je male promjene lakše usvajati te je veća vjerojatnost da ćete uspjeti u realizaciji općega cilja. Primjerice, ako vam je cilj u roku od godinu dana istrčati maraton, ne možete prvi dan krenuti na trčanje i očekivati da ćete istrčati 20 kilometara! Krenite s kratkim dionicama od po nekoliko stotina metara i planski produžujte duljinu i intenzitet trčanja kako biste u zadanom vremenu došli do svoga cilja. Ako vam je cilj mršavljenje određenog broja kilograma u nekom vremenskom periodu, savjetujemo da krenete primjerice prvo s izbacivanjem pekarskih proizvoda i ubacivanjem svakodnevnog obroka povrća, a potom nekim sljedećim malim izmjenama. Naime, ako preko noći zamislite izbaciti sve loše navike i zamijeniti ih zdravima, to bi vam mogao biti preveliki zalogaj koji će vam mentalno biti teško realizirati. Naime, usvajanje zdravih navika je, baš kao što je slučaj i s nezdravima, proces koji traje i koji ne možete očekivati da ćete usvojiti u par dana. Budite strpljivi i prihvatite da se radi o procesu koji će zacijelo imati i neke padove, ali uz ustrajnost i pravu motivaciju, i dalje može biti ostvaren.

Potražite pomoć i podršku od svoje okoline!

Iako ste ovaj savjet sigurno već čuli, rijetki ga se zaista pridržavaju. No, psiholozi potvrđuju da je čvrsta podrška bliske osobe može biti iznimno važna da ostanete motivirani i uključeni u svoj proces. Također, ako imate nekoga sa sličnim planom koji će provoditi promjene s vama, imat ćete dodatnu motivaciju ali i odgovornost i prema sebi i prema svoj „suputniku“ na putu prema cilju. Također, savjetujemo da o svojem cilju i koracima koje planirate poduzeti porazgovarate s članovima obitelji ili bliskim osobama kako bi vam mogli pomoći u ostvarenju, ali i trenucima kad vam ponestane motivacije. Također, osjećaj odgovornosti prema drugima često je dodatna motivacija koja „gura“ naprijed i ne da vam da zaboravite svoju odluku.

Vodite dnevnik napretka

Napredak je uvijek najbolja motivacija! Od prvoga dana savjetujemo da vodite dnevnik. U prvome danu zapišite svoje početno stanje, a potom zapisujte sve promjene, raspoloženja ili druga stanja koja osjećate i zamjećujete tijekom procesa. Time ćete moći uvijek pratiti napredak, ali i pronaći motivaciju kad pomislite da se „ništa ne mijenja“!

Budite spremni i na loše dane!

I oni najčvršćega karaktera imaju loše dane ili dane u kojem posustanu ili učine nešto što im nije po planu. No, važno je da to zadržite na jednome danu, a ne periodu koji će vas prekomjerno unazaditi i vratiti na početak procesa. Budite svjesni da putanja prema uspjehu nije uvijek ravna i uzlazna već ispunjena uspjesima i padovima, ali s ukupnom tendencijom koja i dalje vodi cilju. Kad se dogodi neko posustajanje razmislite o tome što ga je motiviralo ili izazvalo i osvijestite kako da se sljedećem sličnom izazovu oduprete imajući svoj cilj kao primarnu motivaciju.

Zaključak

Postavljanje novogodišnjeg cilja praksa je koju provode mnogi, ali i od koje mnogi odustaju već nakon nekoliko tjedana. No, ako cilj postavite pametno i ostvarivo, te uz smjernice koje smo vam donijeli u ovom tekstu, i vi možete biti u postotku onih koji svoj novogodišnji cilj zaista i ostvare. Sretna vam svima 2022. godina i želimo vam ostvarenje svih novogodišnji odluka! Izvori:
  1. Doran, G. T. There’s a S.M.A.R.T. Way to Write Management’s Goals and Objectives. Management Review. 1981. 70, 35-36.
  2. Hochli B, Brugger A, Messner C. Making New Year's resolutions that stick: Exploring how superordinate and subordinate goals motivate goal pursuit. Health and Well-Being. 2020;12(1):30-52.
Autorica: Zorana Jagodić, prof.

Povezani članci