Kako prevenirati i što prije se riješiti zimskih prehlada?
Sezona je prehlada i rijetki su sretnici koji cijelu zimu izguraju bez da ih ijednom dohvati ona prava zimska prehlada. Iako prehlada kroz maksimalno tjedan dana (osim u iznimnim slučajevima) prođe sama, mnogi se kihanja, curenja iz nosa, grlobolje i drugih simptoma žele što prije riješiti.
Stoga, u nastavku članka pročitajte kako možete ubrzati oporavak od prehlade, ali i spriječiti da vas ona uopće zadesi.
Pojačajte unos vode
Znojenje i curenje iz nosa je uobičajeno kad ste prehlađeni, a upravo ti simptomi mogu biti odgovorni za dehidraciju. Voda izgubljena ovim putem mora se redovno i u dovoljnoj količini nadomjestiti pa se svima koji su prehlađeni savjetuje pojačati unos vode. Također, vodite računa da kava i napici s kofeinom dodatno izazivaju dehidraciju pa ih tijekom prehlade izbjegavajte.
Pojedite kokošju juhu
Stručnjaci vjeruju da je upravo kokošja juha pogodna za smanjenje simptoma prehlade. Vjeruje se da ova juha inhibira kretanje neutrofila, stanica imunološkog sustava koje uzrokuju upalu, a također i kretanje sluzi. Dodatno, kokošja juha ima visok udio vode pa također smanjuje rizik od dehidracije.
Odvojite dovoljno vremena za odmor
Dovoljna količina odmora će vam olakšati simptome prehlade, ali i skratiti njezino trajanje. Naime, odmor pomaže imunološkom sustavu da se učinkovitije bori protiv virusnih infekcija, kakva je i prehlada.
Koristite slane otopine
Grgljanje slane vode može pružiti olakšanje simptoma bolnoga grla. Pomiješajte četvrtinu žličice soli u 200 ml vode i grgljajte nekoliko puta u danu. Slana otopina može pomoći u povlačenju viška tekućine iz upaljenih tkiva u stražnjem dijelu grla, što rezultira manjom boli. Gusta sluz također može postati opuštenija nakon grgljanja, što će olakšati njezino izbacivanje. Uz vodu za grgljanje, s istim ciljem vam mogu pomoći i kapi za nos na bazi slane vode.
Cink
Cink je jedan od dodataka prehrani (
kupi OVDJE) koji se pokazao pogodnim u smanjenju simptoma i skraćenju trajanja prehlade. Studije pokazuju da je cink najbolje uzeti u roku od maksimalno 24 sata od pojave prvih simptoma.
Više o cinku, njegovom djelovanju i izvorima u hrani i dodacima prehrani pročitajte
OVDJE.
Vitamin C
Studija koju su objavili Hemilä i sur. istraživala je utjecaj vitamina C na prehladu. Kako stoji u zaključku studije, osobe koje su i prije prehlade redovno uzimale minimalno 200 mg vitamina C (
kupi OVDJE) u slučaju prehlade su bilježile puno kraće trajanje simptoma. Istovremeno, studija nije potvrdila da će vitamin C pomoći ako ga se počne uzimati tek kad je prehlada već počela.
Vitamin D
Kad se govori o vitaminu D (
kupi OVDJE) poznatom i kao „vitamin sunca“ studije pokazuju da vitamin D smanjuje šanse da se uopće razbolite i navučete prehladu jačanjem vašeg imuniteta. Preporučena doza je 1000-2000 IU na dan.
Studija koju su proveli Monlezun i sur. nad preko 14.000 ispitanika potvrdila je da osobe s niskim razinama vitamina D imaju gotovo 60% veće šanse za obolijevanje od akutnih respiratornih bolesti kao što je prehlada u usporedbi s osobama koje imaju visoke razine ovog vitamina.
Više o vitaminu D, njegovim funkcijama i važnosti pročitajte
OVDJE.
Beta glukan
Studija koju su proveli Auinger i sur. promatrala je utjecaj unosa (1,3)-(1,6)-beta-d-glukana (
kupi OVDJE) na učestalost prehlada kod zdravih pojedinaca. Kako stoji u zaključku studije, redovno uzimanje ovoga dodatka prehrani doprinijelo je 25%-tnom smanjenju učestalosti prehlada kod zdravih osoba.
Također, kod osoba koje su dobile prehladu, a uzimale su beta glukan simptomi su bili 15% slabiji te je san bio značajnije kvalitetniji tijekom trajanja prehlade. Kako stoji u zaključku studije, beta glukan se pokazao pozitivnim u pripremi i poboljšanju potencijala organizma u borbi protiv patogena i virusa.
Više o beta glukanu pročitajte
OVDJE.
Zaključak
Zima je period koji tek rijetki uspiju prebroditi bez sezonske prehlade. Iako ova virusna infekcija vrlo često prođe sama od sebe kroz nekoliko dana, njezini simptomi poput grlobolje, curenja nosa i umora redovno vas odvraćaju od mogućnosti normalnoga funkcioniranja.
Kako biste prevenirali razvoj sezonske prehlade, savjetujemo da se hranite nutritivno bogato te da tijekom cijele godine uzimate dodatke prehrani koji vam održavaju imunitet jakim i otpornim pred napadima patogena, poput beta glukana i vitamina C i D. Ukoliko vas je prehlada ipak zadesila, odmah uzmite cink te osigurajte dovoljan unos tekućine, toplu kokošju juhicu te što više odmarajte i spavajte kako bi simptomi bili što blaži i prehlada što kraća.
Sve dodatke prehrani za jak imunitet i prevenciju i borbu protiv sezonskih prehlada možete kupiti u našem
webshopu ili u
GAZ Nutrition trgovinama u Zagrebu (Vlaška 70 ili Kovinska 1).
Izvori:
- Hemilä H, Chalker E. Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 1.
- Rondanelli M, Miccono A, Lamburghini S, et al. Self-Care for Common Colds: The Pivotal Role of Vitamin D, Vitamin C, Zinc, and Echinacea in Three Main Immune Interactive Clusters (Physical Barriers, Innate and Adaptive Immunity) Involved during an Episode of Common Colds-Practical Advice on Dosages an. Evid Based Complement Alternat Med. 2018;2018:5813095. Published 2018 Apr 29.
- Monlezun D, Bittner E, Christopher K, Camargo C, Quraishi S. Vitamin D status and acute respiratory infection: cross sectional results from the United States National Health and Nutrition Examination Survey, 2001-2006. Nutrients. 2015 Mar 13;7(3):1933-44.
- Auinger A, Riede L, Bothe G, Busch R, Gruenwald J. Yeast (1,3)-(1,6)-beta-glucan helps to maintain the body's defence against pathogens: a double-blind, randomized, placebo-controlled, multicentric study in healthy subjects. Eur J Nutr. 2013;52(8):1913-1918.
Autorica: Zorana Jagodić, prof.