Koji dodaci prehrani pomažu u borbi protiv akni?
Koža je najveći organ ljudskoga tijela kojem je funkcija zaštitna barijera našega tijela, a i regulacija tjelesne temperature te eliminacija znoja i ulja. S godinama i vremenom, kvaliteta kože se mijenja, a na njen izgled i zdravlje značajno utječu i vanjski faktori i opće zdravstveno stanje.
Promjene u spolnim hormonima, kortizolu ili hormonima štitnjače direktno utječu na zdravlje, funkcioniranje i izgled kože. Istovremeno, postoji niz vitamina i minerala koji direktno utječu na izgled kože te borbu protiv bolesti i oštećenja kože. Značajan je njihov utjecaj i u borbi protiv akni koje pogađaju osobe svih dobnih skupina.
Što s akne?
Akne su jedna o najčešćih bolesti kože koje pogađaju sve dobne skupine, iako su najčešće kod tinejdžera. Radi se o upalnom oboljenju nastalom uslijed povećane proizvodnje sebuma, a gotovo sve osobe u nekom trenutku života boluje od akni, a one traju dulje ili kraće vrijeme.
Premda nije potpuno jasan uzročnik nastajanja akni, struka među krivce svrstava hormonalne promjene, bakterije, stres, lošu higijenu i upalne procese. Također, prehrana može imati značajan utjecaj na razvoj akni – manjak ili višak pojedinih nutrijenata može izazvati razvoj akni.
Mogu li dodaci prehrani pomoći u borbi protiv akni?
Studije potvrđuju da postoje pojedini dodaci prehrani koji mogu smanjiti simptome akni (Kucharska i sur.). Kao najvećem ljudskom organu, koži treba ravnoteža nutrijenata kako bi ostala zdrava i zadržala željeni izgled. Dodaci prehrani osiguravaju dobivanje onih nutrijenata kojih u prehrani nema dovoljno. Osim toga, oni smanjuju i ublažavaju upalne procese te smanjuju intenzitet izbijanja akni te minimiziraju lezije i ožiljke.
Studije su pokazale da sljedeći nutrijenti doprinose regulaciji i kontroli akni:
Cink
Kao mikronutrijent neophodan za pravilno funkcioniranje kože,
cink (
kupi OVDJE) sprječava razvoj upalnih procesa i ima antibakterijsko djelovanje. Također, cink smanjuje proizvodnju dihidrotestosterona koji zatvara pore i pojačava upalne procese na koži.
Vitamin A
Jedan od najpoznatijih lokalnih tretmana za akne, vitamin A je dio retinoidne skupine spojeva koji se obično koriste u liječenju akni. Dermatolozi također mogu propisati tablete s niskim dozama vitamina A kao učinkovit tretman za umjerene akne koji podržava imunološki sustav i doprinosi zdravlju kože.
Vitamin A regulira sposobnost tijela da odbaci mrtve stanice kože, pomažući da se pore čiste od sebuma, bakterija i prljavštine koje uzrokuju akne te smanjuje učestalost mrlja. Uz sve navedeno, vitamin A je snažan antioksidans te pomaže minimizirati oticanje i crvenilo kod upalnih akni.
Vitamin D
Vitamin D (
kupi OVDJE) je snažno protuupalno sredstvo koje je ključno za zdrav imunološki sustav. Niska razina vitamina D povezana je s nizom stanja kože, kao što su dermatitis, psorijaza i upalne akne. Nedostatak vitamina D također može pogoršati simptome akni.
Studija (Lim i sur.) je pokazala da je gotovo 50% sudionika studije s aknama imala nedostatak
vitamina D, u usporedbi s 23% u kontrolnoj skupini bez akni. Istraživanje je također pokazalo da je nedostatak vitamina D također u korelaciji s ozbiljnijim aknama. U nastavku studije, utvrđeno je da uzimanje 1000 IU vitamina D dnevno tijekom 2 mjeseca značajno smanjuje pojavu lezija akni kod onih s nedostatkom ovog vitamina.
Selen
Selen je antioksidans koji djeluje u sinergiji s drugim antioksidansima kako bi optimizirao njihovu učinkovitost protiv slobodnih radikala. Nedostatak ovog prirodnog minerala doprinosi upalnim stanjima kože kao što su akne i otežava kontrolu njihova izbijanja.
Kako selen regulira funkciju enzima glutation peroksidaze, njegova prisutnost u tijelu povećava razinu antioksidansa, što zauzvrat smanjuje upaljene akne i poboljšava cjelokupno zdravlje.
Omega-3
Akne se relativno rijetko pojavljuju u kulturama s visokim unosom ribljih ulja bogatih
omega-3 masnim kiselinama (
kupi OVDJE). Istraživanja sugeriraju da omega-3 može smanjiti umjerene do teške akne ciljajući na citokine koji uzrokuju upalu.
Studija (jung i sur.) u kojoj su sudjelovali ispitanici s blagim do umjerenim aknama koji su dobivali 2000 mg omega-3 masnih kiselina dnevno tijekom 10 tjedana. Na kraju ispitivanja, upalne i neupalne lezije akni značajno su se smanjile bez ikakvih štetnih učinaka.
Magnezij i kalcij
Magnezij (
kupi OVDJE) je bitan nutrijent za borbu protiv upala u tijelu, uključujući kožu. Kada se uzima uz dodatak kalcija, može smanjiti upalne simptome akni i olakšati obnavljanje stanica kože, smanjujući učestalost začepljenih pora.
Probiotici i prebiotici
Probiotici (
kupi OVDJE) su živi mikroorganizmi (dobre bakterije) koje doprinose ljudskom zdravlju, s naglaskom na probavni trakt, dok su prebiotici namirnice koje služe kao hrana za dobre bakterije. Probiotici i postojeće prirodne korisne bakterije u tijelu mogu pomoći neutralizirati oksidativni stres, modulirati upalne procese, pa čak i podržati zdravo raspoloženje. Studije pokazuju da svi ovi učinci probiotika mogu pomoći u obrani od upalnih oblika akni.
Postoji li dodatak prehrani koji pomaže u uklanjanju ožiljaka od akni?
Akne često ostavljaju trajne tragove na koži u obliku različitih većih ili manjih ožiljaka. Kao pomoć u smanjenju ili uklanjanju ožiljaka veliku pomoć pružit će
vitamin C (
kupi OVDJE) koja ima antiupalna svojstva te doprinosi zacjeljivanju rana. Također, vitamin C sprječava postupalnu hiperpigmentaciju odnosno kožne diskoloracije koje su rezultat upalnih akni.
Studije (Wang i sur.) pokazuju da vitamin C ima i aktivnu ulogu u smanjenju Propionibacterium acnes (P. acnes), bakterije koje izaziva akne, što mu daje djelovanje i na uzročnika akni, ali i na posljedice akni.
Zaključak
Ukoliko bolujete od akni svakako se u njihovom liječenju i tretiranju posavjetujte sa specijalistom dermatologom te pokušajte prehranom doprinijeti smanjenju ove vrlo učestale bolesti kože. Istovremeno, pomozite si dodacima prehrani koji su potvrđeno učinkoviti u smanjenju simptoma i posljedica akni regulacijom hormona, smanjenjem upalnih procesa te borbom protiv infekcija i bakterija.
Cink pomaže u smanjenju simptoma, vitamini A i
D,
omega-3,
probiotici te kombinacija
magnezija i kalcija smanjuju upalne procese koji rezultiraju aknama. Na kraju,
vitamin C učinkovito pomaže u smanjenju ožiljaka nastalih uslijed akni. Opskrbite se dodacima prehrani koji će vam pomoći u tretiranju akni te smanjite štetno djelovanje koje one imaju na vašu kožu, ali i povratite samopouzdanje koje je s njihovim javljanjem najčešće poljuljano.
Vitamine i minerale koji pomažu u borbi protiv akni možete kupiti u našem
webshopu ili u
GAZ Nutrition trgovinama u Zagrebu (Vlaška 70 ili Kovinska 1).
Izvori:
- Kucharska A, Szmurło A, Sińska B. Significance of diet in treated and untreated acne vulgaris. Postepy Dermatol Alergol. 2016;33(2):81-86.
- Wang K, Jiang H, Li W, Qiang M, Dong T, Li H. Role of Vitamin C in Skin Diseases. Front Physiol. 2018;9:819. Published 2018 Jul 4.
- Lim SK, Ha JM, Lee YH, et al. Comparison of Vitamin D Levels in Patients with and without Acne: A Case-Control Study Combined with a Randomized Controlled Trial. PLoS One. 2016;11(8):e0161162. Published 2016 Aug 25.
- Jung JY, Kwon HH, Hong JS, Yoon JY, Park MS, Jang MY, Suh DH. Effect of dietary supplementation with omega-3 fatty acid and gamma-linolenic acid on acne vulgaris: a randomised, double-blind, controlled trial. Acta Derm Venereol. 2014 Sep;94(5):521-5.
Autorica: Zorana Jagodić, prof.