Kupujete whey protein - kako odabrati najbolji?
Odlučili ste se za kupnju whey proteina, no na tržištu nalazite ogroman izbor whey proteina različitih brendova te različitih vrsta pa ne znate kako se odlučiti koji je najbolji whey protein za vas?
U današnjem tekstu vam donosimo koje sve vrste whey proteina su dostupne te koje su razlike među njima. Na kraju upoznat ćemo vas i s jednim 4-komponentnim proteinom za koji se odlučuju mnogi upravo radi jako široke mogućnosti primjerene, za koju su zaslužne različite vrste proteina od kojih se taj proizvod sastoji.
No, krenimo redom…
Što je whey protein i čemu on služi?
Whey protein je vrsta proteina koji se dobiva iz mlijeka. Studije su potvrdile da whey protein pomaže u izgradnji i očuvanju mišićne mase, oporavku nakon treninga te povećanju mišićne jakosti kao odgovoru na aktivaciju na treningu snage (Hulmi i sur.).
Upravo radi toga, whey protein je najprodavaniji proteinski dodatak prehrani za koji se odlučuju svi koji žele osigurati dovoljan unos proteina te su aktivni, bez obzira na to radi li se o početnicima u treningu, rekreativcima ili profesionalnim sportašima.
Na tržištu ćete naći proteine u sljedeća 3 oblika i na to biste trebali obratiti pozornost kod kupnje proteina:
- Koncentrat whey proteina
- Izolat whey proteina
- Hidrolizat whey proteina
Koncentrat whey proteina
Koncentrat whey proteina se dobiva ekstrahiranjem proteina iz cjelovite hrane pomoću topline i kiseline ili enzima, procesom mikrofiltracije. Oni se obično sastoje od 60-80% proteina, dok je preostalih 20-40% masti i ugljikohidrati.
Budući da se radi o najjednostavnijem i osnovnom stupnju ekstrahacije, ovi proteini su i najjeftiniji, ali i imaju najviše ugljikohidrata i masti u svom sastavu. Također, koncentrat whey proteina u sebi sadrži laktozu pa nije primjeren osobama osjetljivima na ovaj mliječni šećer, a kod nekih izazivaju nadutost i plinove. Naš odabir u ovom slučaju je
Z-Konzept Prime Whey Protein (
kupi OVDJE)
Izolat whey proteina
Dodatnim procesom filtriranja (ultrafiltracija) dobivaju se “čišći” proteini s manjim udjelom masti i ugljikohidrata, koji se nazivaju izolatima whey proteina. Ovi proizvodi su po svojem sastavu 90-95% proteini, a udio ugljikohidrata i masti je gotovo potpuno uklonjen. Radi toga je cijena ovih proizvoda viša, ali je udio proteina u istoj količini puno veći neko u slučaju koncentrata.
Ova vrsta proteina se posebno savjetuje onima osjetljivima na laktozu, ali i svima koji su na nekom striktnom planu prehrane koji imaju ograničen unos ugljikohidrata. Naš odabir u ovom slučaju je BioTech USA Iso Whey Zero (kupi OVDJE)
Hidrolizat whey proteina
Hidrolizati proteina (ili hidrolizirani izolati) dobivaju se dodatnim zagrijavanjem kiselinom ili enzimima, čime se razbijaju veze između aminokiselina, a ova vrsta proteina se iznimno brzo apsorbira u mišiće. Budući da se radi o proteinima koji u svojoj proizvodnji prolaze najsloženije procese te je rezultat protein najviše kvalitete, radi se o najskupljoj vrsti proteina.
Brza apsorpcija ove vrste proteina je moguće radi toga što je kod ovih proteina whey protein razbijen do razine slobodnih aminokiselina, čime su razbijene veze među peptidima i većim molekulama proteina, koji inače usporavaju probavu i apsorpciju.
Dodatno, brza probava i apsorpcija hidroliziranog oblika whey proteina (Potier i sur.) osigurava brzo dopremanje aminokiselina u mišiće što je razlog zašto se ova vrsta savjetuje svim ozbiljnim vježbačima i profesionalnim sportašima koji trebaju brzu apsorpciju proteina i kvalitetan oporavak i regeneraciju (Buckley i sur.), što je posebno važno onima s visokom frekvencijom treninga. Naš odabir u ovom slučaju je Dymatize ISO 100 (kupi OVDJE)
Višekomponentni proteini (mješavine proteina)
Višekomponentni proteini su mješavine više vrsta proteina u jednom dodatku prehrani. Formule se odlikuju po tome što imaju šira svojstva i djelovanje, budući da se najčešće sastoje od nekih vrsta whey proteina, kazein proteina te proteina jaja.
Za razliku od whey proteina koji je brzootpuštajući protein, kazein protein i protein jaja su sporootpuštajući, pa je višekomponentni protein koji se sastoji od obje vrste proteina pa vremenu otpuštanja, idealno rješenje za mnoge situacije – nakon treninga će vas opskrbiti brzim proteinima koji će osigurati regeneraciju i oporavak mišića, ali će i u duljem periodu nakon unosa osiguravati tijelo kvalitetnim proteinima sa sporim vremenom apsorpcije. Naš odabir u ovom slučaju je Weiderov
Protein 80 Plus (
kupi OVDJE).
Zaključak
Kod odabira proteina razmišljajte o tome da kupujete proizvod i dodatak prehrani koji unosite u svoj organizam i koji će ondje redovno raditi neke učinke. Dakle, kod odabira proteina neka vam prvi kriterij ne bude cijena, već kvaliteta. Uostalom, upravo kod proteina, kvaliteta opravdava cijenu proteina – cjenovno najskuplji protein, onaj hidrolizirani, najviše je razine kvalitete. Osim toga, u istim mjericama proteina (30 g) hidrolizat će vam donijeti najviše proteina, dok ćete s koncentratom dobiti najmanje. Iz te perspektive, ni ta razlika u cijeni više nije tako visoka, jer ćete za istu količinu proteina, morati potrošiti gotovo 50% više koncentrata.
Ukoliko tražite protein koji će vam biti najpraktičniji i s kojim ćete dobiti proizvod koji će biti dobar i za nakon treninga, ali i kao međuobrok kad ne stižete pojesti kruti obrok, onda je naš odabir svakako proteinska mješavina, među kojima se i rasponom aroma i okusom ističe Weiderov
Protein 80 Plus (
kupi OVDJE).
Proteine vrhunske kvalitete možete kupiti u našem
webshopu ili u
GAZ Nutrition trgovinama u Zagrebu (Vlaška 70 ili Kovinska 1)
Izvori:
- Hulmi JJ, Lockwood CM, Stout JR. Effect of protein/essential amino acids and resistance training on skeletal muscle hypertrophy: A case for whey protein. Nutr Metab (Lond). 2010 Jun 17;7:51.
- Buckley JD, et al. Supplementation with a whey protein hydrolysate enhances recovery of muscle force-generating capacity following eccentric exercise. J Sci Med Sport. 2010 Jan;13(1):178-81.
- Potier M, et al. Comparison of digestibility and quality of intact proteins with their respective hydrolysates. J AOAC Int. 2008 Jul-Aug;91(4):1002-5.
Autorica: Zorana Jagodić, prof.