Blog

Laktoza - što je, kome smeta i gdje je sve nalazimo?

Baš kao i gluten, i laktoza je pojam koji je u posljednjem desetljeću dobio na popularnosti radi problema koje radi nekim osobama. Laktoza je mliječni šećer, odnosno ugljikohidrat koji nalazimo u mlijeku i mliječnim proizvodima. Kod osoba koje imaju tegobe odnosno nemogućnost preraditi tu vrstu šećera dolazi do značajnih gastrointestinalnih tegoba i smatramo ih intolerantnima na laktozu.

Što je intolerancija na laktozu?

Intolerancija na laktozu je nemogućnost organizma da probavi laktozu, što se događa kad tanko crijevo ne proizvodi dovoljno probavnog enzima laktaza. Upravo ovaj enzim razbija laktozu u hrani kako bi je organizam mogao apsorbirati u krvotok. Osobe koje imaju intoleranciju na laktozu osjećaju neugodne simptome nakon konzumacije mlijeka ili mliječnih proizvoda, a najčešći simptomi su nadutost, proljev i plinovi.

U kojim slučajevima dolazi do intolerancije na laktozu?

Intolerancija na laktozu se može razviti i kod djece i kod odraslih osoba, a najčešći su uzroci su sljedeći: 310lb+, Dropped Weight, Leaning Out. Goal: Bodybuilding carrot top steroids getting my bodybuilding to work
  • Intolerancija na laktozu je često nasljedna. U ovim slučajevima, s godinama tijelo počinje smanjivati proizvodnju laktaze, a simptomi mogu krenuti već u djetinjstvu ili mladenačkoj dobi.
  • U nekim slučajevima, tanko crijevo prestane proizvoditi laktazu nakon neke ozljede ili bolesti ili infekcije.
  • U nekim slučajevima nedonoščad nemaju sposobnost proizvodnje dovoljnih količina laktaze. Ovo je često kratkotrajno i sa starenjem djeteta sposobnost se normalizira i intolerancija iščezava.
  • U jako rijetkim slučajevima, osobe se rađaju s potpunom nesposobnošću proizvodnje laktaze.

Koji su najčešći simptomi intolerancije na laktozu?

Simptomi se razlikuju od osobe do osobe. Najčešće se pojavljuju 30-ak minuta do 2 sata nakon unosa namirnica ili napitaka koji sadrže laktozu. Među najčešćim simptomima su:
  • grčevi i bolovi u trbuhu
  • mučnina
  • nadutost
  • plinovi
  • proljev
Intenzitet simptoma ovisi o količini laktoze koja je unesena te o količini laktaze koju organizam može proizvesti.

Kako se dijagnosticira intolerancija na laktozu?

Da bi se dijagnosticirala intolerancija na laktozu potrebno je provesti nekoliko testova. Među najčešćim testovima su sljedeći:
  • Eliminacijska dijeta – izbacivanje mlijeka i mliječnih proizvoda iz prehrane u trajanju od 14 dana. Radi se i test s mlijekom: natašte se popije čaša mlijeka nakon koje se 3-5 sati ne unosi nikakva hrana. Ukoliko postoji intolerancija u tom će se periodu pojaviti simptomi.
  • Pretraga krvi – usporedni test glukoze (koja nastaje razgradnjom laktoze) u periodima nakon unosa hrane ili tekućine s laktozom.
  • Pretraga kiselosti stolice – ovaj test se provodi kod beba i djece. Testom se utvrđuje količina kiseline u stolici. U slučaju neprobavljanja laktoze, u stolici se nalazi mliječna kiselina, glukoza i druge masne kiseline.
  • Izdisajni test vodika – prisutnost veće količine vodika i izdahnutom zraku u različitim intervalima nakon unosa tekućine s laktozom znak je da laktoza nije razgrađena. Vodik nastaje kako produkt bakterijske razgradnje laktoze.
  • Biopsija tankog crijeva – direktni test za utvrđivanje (ne)prisutnosti enzima laktaze u crijevnoj sluznici. Provodi se endoskopijom.
  • Molekularne metode – analiza DNA kojom se utvrđuje postojanje genetičke osnove za intoleranciju. U slučaju da ne postoji, odbacuje se sumnja u intoleranciju na laktozu.

Kako živjeti s intolerancijom na laktozu?

Ne postoji lijek kojim će se pomoći tijelu da proizvede više laktaze, no simptomima se može ovladati promjenama u prehrani. Iako se prije osobama s intolerancijom savjetovalo potpuno izbacivanje mlijeka i mliječnih proizvoda iz prehrane, danas se češće savjetuje isprobati različite mliječne proizvode i pronaći one koji ne izazivaju simptome, a sve kako bi se ipak osigurao unos kalcija i drugih važnih nutrijenata koje nalazimo u mlijeku. Simptomi intolerancije na laktozu mogu biti jako neugodni, ali nisu životno opasni. Stoga savjetujemo da u malim količinama isprobate različite mliječne proizvode kako biste pronašli neke koji izazivaju najmanje ili najblaže simptome. Naši savjeti su sljedeći:
  • Krenite polako. Pokušajte dodati malo mlijeka ili nekog mliječnog proizvoda u svoju prehranu i pratite kako vam tijelo reagira.
  • Mlijeko ili mliječni proizvod probajte uz neku drugu hranu. Simptomi su često slabiji ako uz namirnicu s laktozom pojedete i nešto drugo. Primjerice komadić sira s krekerom.
  • Konzumirajte mliječne proizvode s prirodno nižim udjelom laktoze. Ovdje ubrajamo tvrde sireve i jogurt.
  • Potražite mlijeko i mliječne proizvode bez laktoze ili sa smanjenim udjelom laktoze. Ove proizvode ćete naći u svakoj malo bolje opskrbljenoj trgovini. Radi se o klasičnim proizvodima s dodatnom laktazom.

Koje sve namirnice sadrže laktozu?

Laktozu nalazimo u jako velikom broju namirnica:
  • mlijeko
  • svi mliječni proizvodi (od sireva, jogurta, vrhnja, do sladoleda i whey protein koncentrata)
  • margarin
  • hrana s tragovima laktoze (žitarice, kolači, keksi, kruh i pekarski proizvodi, mesne prerađevine, preljevi za salate, miksevi za palačinke, biskvite i kolače…)

Zaključak

Ukoliko sumnjate da imate intoleranciju na laktozu javite se svom liječniku koji će vas uputiti na specijalističke pregleda utvrđivanja intolerancije. U slučaju pozitivnog nalaza, savjetujte se sa liječnikom i po potrebi nutricionistom pod čijim ćete nadzorom uvesti promjene u svoj jelovnik kako biste izbjegli neugodne simptome intolerancije, ali i osigurali sve potrebne nutrijente koji se dobivaju iz namirnica koje sadrže laktozu. Dodatke prehrani bez laktoze možete kupiti u našem webshopu ili u GAZ Nutrition trgovinama u Zagrebu (Vlaška 70 ili Kovinska 1). Autorica: Zorana Jagodić, prof.

Povezani članci

Besplatna dostava za narudžbe iznad 49,95 
0%
preloader