Što su omega-3 masne kiseline i zašto su nam one važne u organizmu?

Što su omega-3 masne kiseline i zašto su nam one važne u organizmu?

Što su omega-3 masne kiseline i zašto su nam one važne u organizmu?

Kada bismo trebali odabrati samo jedan dodatak prehrani koji bismo savjetovali svima da redovno konzumiraju onda bi naš odabir bio – omega-3 masne kiseline. Omega-3 masne kiseline su skupina polinezasićenih masnih kiselina koje su neophodne ljudskom organizmu za pravilan rad. Naime, omega-3 masne kiseline imaju cijeli niz pozitivnih utjecaja na zdravlje i svaka imalo zdravstveno osviještena osoba trebala bi obratiti pozornost na redovan i dostatan unos omega-3 masnih kiselina, hranom ili dodacima prehrani, budući da ljudski organizam ne može sam proizvesti ove masne kiseline.  

Koje su vrste omega-3 masnih kiselina?

Pod pojmom omega-3 masnih kiselina podrazumijevamo više vrsta masnih kiselina koje se razlikuju u svojoj strukturi. Tri glavna tipa su:
  • alfa-linolenska kiselina (ALA).
  • dokozaheksaenska kiselina (DHA).
  • eikosapentaenska kiselina (EPA).
ALA masna kiselina je neophodna za zdravlje očiju, živaca i razvoj stanične membrane, dok su EPA i DHA neophodne za proizvodnju prostaglandina koji sudjeluje u regulaciji krvnoga tlaka, upalnih procesa, neurološkim funkcijama, proizvodnji hormona itd. EPA i DHA nalazimo primarno u različitim vrstama masne ribe, dok su najbolji izvori AL biljke poput lanenih sjemenki, soje, oraha te ulje uljane repice. No, budući da je ALA prekursor koji tijelo pretvara u EPA i DHA, a taj proces je upitno učinkovit, potrebno je EPA i DHA unositi hranom i dodacima prehrani.  

Koje su prednosti uzimanja omega-3 masnih kiselina?

Doslovno svakoj stanici ljudskog tijela potrebne su omega-3 masne kiseline, a posebno mozgu, srcu i očima. Ove masne kiseline sudjeluju u mišićnim aktivnostima, funkciji imuniteta, probavi i plodnosti, pa se može reći da bez njihovog dovoljnog unosa mnogi tjelesni sustavi i organi imaju poteškoće u radu. Najveći broj studija koji se bavio upravo pozitivnim utjecajem omega-3 masnih kiselina na srčano zdravlje pokazao je da dostatan unos smanjuje rizik od nakupljanja plaka u arterijama, ali i od srčanog infarkta. Dodatno, omega-3 masne kiseline snižavaju razine LDL “lošeg” kolesterola, a povećavaju HDL “dobri” kolesterol. Studije pokazuju a redovan unos omega-3 masnih kiselina smanjuje rizik od:
  • povećanih razina triglicerida
  • nekih vrsta karcinoma
  • makularne degeneracije povezane sa starenjem
  • bolesti suhih očiju
  • reumatoidnog artritisa
  • osteoporoze
  • depresije
Budući da omega-3 masne kiseline reguliraju razinu triglicerida, direktno ih se povezuje sa zdravljem srca i smanjenim rizikom od razvoja kardiovaskularnih bolesti. Studije (Leaf) pokazuju da omega-3 masne kiseline snižavaju krvni tlak i broj otkucaja srca, poboljšavaju rad krvnih žila, a u većim dozama snižavaju trigliceride i mogu ublažiti upalu koja igra ulogu u razvoju ateroskleroze. Kod oboljelih od reumatoidnog artritisa, EPA i DHA potvrđeno smanjuju ukočenost i bolove u zglobovima, ali i povećavaju učinkovitost antiupalnih lijekova koji se daju kod ove bolesti.

 

U kojima namirnicama nalazimo najviše omega-3 masnih kiselina?

Kod promišljanja kako pojačati unos omega-3 masnih kiselina najbolja uputa je sljedeća: Jedite više ribe! Upravo je riba najbolji izvor EPA i DHA masnih kiselina:
  • skuša
  • divlji losos
  • haringa
  • tuna
  • pastrva
  • inćuni
  • sardine
  • bakalar
Pokušajte tjedno imati barem dva obroka s namirnicama koje su bogate omega-3 masnim kiselinama, a u suprotnom svakako uzmite omega-3 mase kiseline kao dodatak prehrani. Ovo je posebno važno trudnicama i ženama koje pokušavaju zanijeti. Od trećeg tromjesečja do druge godine života djetetu u razvoju potrebna je stalna opskrba DHA za formiranje mozga i drugih dijelova živčanog sustava. Omega-3 masnu kiselinu visoke kvalitete možete kupiti u našem webshopu ili u GAZ Nutrition trgovinama u Zagrebu (Vlaška 70 ili Kovinska 1).

 

Zaključak

Unos ribe u Hrvatskoj je nažalost ispod europskoga prosjeka i tek rijetki među nama tjedno dvaput konzumiraju ribu bogatu omega-3 masnim kiselinama. Radi važnosti koju ove masne kiseline imaju za naše zdravlje i pravilan rad i funkcioniranje organizma, savjetujemo svima da pojačaju unos izvora omege-3 u obliku hrane ili posegnu za kvalitetnim dodacima prehrani kojima će zadovoljiti potrebe organizma za ovom esencijalnom masnom kiselinom.   Izvori: Leaf A. Prevention of sudden cardiac death by n-3 polyunsaturated fatty acids. J Cardiovasc Med. (Hagerstown). 2007; 8 Suppl 1:S27-29. Autorica: Zorana Jagodić, prof.

Povezani članci