Ovo je 8 znakova niskoga testosterona

Ovo je 8 znakova niskoga testosterona

Ovo je 8 znakova niskoga testosterona

Testosteron je muški spolni hormon koji se dominantno proizvodi u testisima (manje od 5% se proizvede u nadbubrežnoj žlijezdi). Iako se radi o spolnom hormonu koji utječe na spolnost, ovaj hormon ima i niz drugih funkcija – od utjecaja na glas, dlakavost, izgradnju i održavanje kostiju, proizvodnju crvenih krvnih stanica te prijenos kisika krvlju, formiranje i oblikovanje mišića, održavanje mentalne ravnoteže, sposobnost pamćenja, orijentacije i koordinacije te regulaciju seksualnog nagona do niza drugih funkcija.

Kao i drugi zdravstveni problemi, i manjak testosterona uza se donosi niz simptoma i znakova upozorenja o kojima bi muškarci, bez obzira na dob, trebali povesti računa. Kako je razvidno iz niza njegovih funkcija i djelovanja, manjak testosterona ne samo da remeti seksualnu funkciju, nego značajno utječe na zdravlje, kvalitetu života i vitalnost. Studije koje su proveli Kapoor i Jones i Kelly pokazuju da manjak ovoga hormona kod muškaraca povećava rizik od bolesti poput dijabetesa, osteoporoze i kardiovaskularnih bolesti.

Testosteron i zdrava razina u organizmu

Razina testosterona određuje se jednostavno, testom iz krvi. Referentne vrijednosti testosterona u krvi muškarca su 9,9 – 27,8 nmol/L, a vrijednosti ispod navedene niže vrijednosti ukazuju na manjak ovoga spolnog hormona.

Koji su znakovi niske razine testosterona?

Znakovi sniženoga testosterona su sljedeći:

  • Umor. Treba razlikovati umor koji osjećate nakon napornoga dana od umora koji vas prati tijekom cijeloga dana, od samoga jutra. Ako ste stalno umorni, to je mogući znak sniženoga testosterona.
  • Manjak motivacije. Uz umor, muškarci sa sniženim testosteronom često imaju i manjak želje za bilo čime. Ako iz dana u dan kod sebe prepoznajete stanje „ništa mi se ne da“, razmislite o posjetu liječniku.
  • Promjene raspoloženja. Mnogi sniženu razinu testosterona zamijene za depresiju. No, ponekad se radi o oboje istovremeno: muškarci s niskim testosteronom često se osjećaju jako bezvoljno, ili se njihovo stanje bez objašnjenja mijenja od stanja euforije do potpune bezvoljnosti.
  • Razdražljivost. Manjak testosterona dovodi do neravnoteže hormona, što direktno utječe na promjene raspoloženja. Male nervoze, mogu s manjkom testosterona dovesti do potpune razdražljivosti i mrzovoljnosti. Ako se jako lako iznervirate i budete „izbačeni iz takta“, možda je vrijeme da posjetite liječnika.
  • Nedostatak seksualne želje. Pojednostavljeno rečeno – testosteron je gorivo za mušku seksualnu želju, a s njegovim manjkom, osoba nema tu želju. Iako se seksualna želja razlikuje od osobe do osobe, liječnici ističu da su oni s preniskim testosteronom prepoznati po – potpunom nedostatku te želje.
  • Problemi s erekcijom. Manjak testosterona direktno je povezan s nemogućnošću postizanja erekcije. Iako želja za seksualnim kontaktom ne mora potpuno iščeznuti, manjak testosterona redovno je povezan s nemogućnošću provedbe te želje. U slučaju ponavljajućih problema s erekcijom, svakako posjetite liječnika.
  • Gubitak mišićne mase. S manjkom testosterona muškarci neće preko noći postati slabići, ali će zacijelo osjetiti značajan pad jakosti, što će posebno biti jasno osobama koje su fizički aktivne. Uz smanjenje jakosti, muškarci bilježe i smanjenje obujma u bicepsu, nogama ili mišićima prsa, a s niskim testosteronom, čak ni trening neće pomoći da se ta mišićna masa vrati.
  • Povećanje udjela masnoga tkiva. Sa smanjenjem mišićne mase uslijed snižene razine testosterona, često dolazi i do nakupljanja masnoga tkiva. Muškarci najčešće bilježe nakupljanje masnoga tkiva u području trbuha i donjeg dijela leđa.

Ukoliko ste se prepoznali u većini od ovih 8 simptoma manjka testosterona, savjetujemo da posjetite svoga liječnika, odradite testove i, u slučaju dijagnosticiranoga manjka, krenete s terapijom i promjenom životnoga stila koji će vratiti vaš testosteron u željeni raspon.

Dodatke prehrani za podizanje razine testosterona možete naručiti OVDJE.

Izvori:

  1. Kapoor A. What's new in testosterone deficiency research?. Can Urol Assoc J. 2016;10(5-6Suppl2):S130-S131. doi:10.5489/cuaj.3915
  2. Jones TH, Kelly DM. Randomized controlled trials - mechanistic studies of testosterone and the cardiovascular system. Asian J Androl. 2018;20(2):120-130.

Photo by Andrea Piacquadio.

Autorica: Zorana Jagodić, prof.

Povezani članci