Trening sa slobodnim utezima ili na trenažerima – što je bolje?
Trening sa slobodnim utezima ili na trenažerima – što je bolje?
I slobodni utezi i trenažeri (sprave za vježbanje) su izvrstan način i sredstva kojim možete isplanirati kvalitetan trening snage. I jedni i drugi vam mogu pomoći u postizanju veće mišićne mase, boljem mišićnom tonusu i boljoj tjelesnoj kompoziciji. No, između treninga slobodnim utezima i treninga na trenažerima postoje neke razlike s kojima ćemo vas danas upoznati kako biste mogli odabrati najbolje za ostvarenje svojih fitness ciljeva.
Trening sa slobodnim utezima
Slobodni utezi omogućavaju vam veću fleksibilnost u obliku i vrsti treninga. Možete ih koristiti stojeći, sjedeći, ležeći, ili možete izvoditi vježbe u kojima iz jedne pozicije prelazite u drugu (npr. tursko ustajanje). Kod izvedbe vježbi sa slobodnim utezima iznimno je važno da vježbu izvodite pravilno, pa ukoliko niste sigurni, svakako se konzultirajte s osobnim trenerom. Naime, nepravilna izvedba vježbe ili odabir prevelike težine mogu uzrokovati ozljedu i na dulje ili kraće vrijeme vas onemogućiti u treningu.
Slobodni utezi su predmeti različitih težina koji nisu dio neke mašine ili trenažera. Među slobodne utege ubrajamo bučice, girje, šipke s pločama, ali i bugarske vreće i sva druga pomagala za izvedbu treninga različitih težina koja nisu dio neke mašine ili sprave.
Još jedna prednost slobodnih utega jest sposobnost da s njima odradite trening cijeloga tijela, uz mogućnost pogađanja mišića iz različitih kutova. Naime, već samom promjenom kuta izvedbe vježbe i ciljanja mišića može se mišić aktivirati u različitom smjeru te ga lakše, ali i učinkovitije dovesti do potpunoga zamora.
Na kraju, ako vam je cilj podizati maksimalne težine sa slobodnim utezima, uvijek osigurajte trening partnera (spottera) koji će vam biti podrška i pružiti pomoć ukoliko u nekom trenutku izvedbe posustanete.
Trening na trenažerima (spravama za vježbanje)
Kod treninga na trenažerima, možete postići jednak izazov za mišiće bez potrebe za spotterom, odnosno osobom koja će vam pomoći u izvedbi vježbe. Trenažeri imaju prilagodljive dijelove, poput visine sjedala ili nagiba naslona, čime se može trenažer podesiti prema individualnim osobinama vježbača. No, kod osoba s velikom tjelesnom težinom ili iznimno visokih ili niskih ljudi, trenažere je gotovo nemoguće podesiti za optimalnu izvedbu. Izvedba vježbe tada može biti opasna i izazvati ozljedu.
Trenažeri osiguravaju pokret u zadanoj putanji, što ponekad može dati sigurnost pravilne izvedbe, ali i onemogućiti pogađanje mišića iz različitih kutove ili izbjegavanje kuta koji izaziva bolove. Primjerice, ako vam potisak za ramena na mašini stvara bolove, slobodnim utezima možete odraditi potisak iz različitih smjerova, te time aktivirati mišiće na jako sličan način, ali bez izazivanja bolova.
Koja je najveća razlika između treninga slobodnim utezima i onoga na trenažerima?
Glavna razlika između slobodnih utega i trenažera jest u tome da su trenažeri fiksirani i kreću se samo u zadanom smjeru, dok se slobodni utezi mogu kretati u svim smjerovima koje vježbač odabere. Upravo radi toga, slobodni utezi prisiljavaju vježbača da aktiviraju i koriste više mišića stabilizatora kako bi mogli kontrolirati i težinu utega i pokret, dok trenažer pomaže u pokretu održavanjem tijela u stabilnoj poziciji.
Općenito govoreći, slobodni utezi radi svega ranije spomenutoga, aktiviraju više mišića i radi toga su bolji za dugoročnu izgradnju mišića. No, kroz trening, kako se približavate kraju i mišići su sve umorniji veći je rizik da ćete vježbu sa slobodnim utezima izvoditi nepravilnije, tada je dobro kraj odraditi na trenažerima koji daju sigurnost.
Stoga, mnogi će vas savjetovati da u trening krenete sa slobodnim utezima, a potom zadnje vježbe odradite na trenažerima. Također, slabije mišićne skupine neki savjetuju da radite na trenažerima, pogotovo u slučaju kad želite izbjeći preuzimanje pokreta od neke druge, dominantne skupine.
Zaključak
I slobodnim utezima i trenažerima je mjesto u treningu, jer imaju svoje prednosti u izgradnji mišića i postizanju vaših fitness ciljeva. I dok je slobodnim utezima prednost veća mogućnost izvedbe vježbi iz različitih smjerova i kutova uz aktivaciju više mišićnih skupina odjednom, uključujući i mišiće stabilizatore, trenažeri osiguravaju sigurnu izvedbu svoga smjera pokreta, a su sigurniji, pogotovo za početnike.
Savjetujemo da se i oko slobodnih utega i oko trenažera, posavjetujete s osobnim trenerom i prije bilo kakvog ozbiljnijeg vježbanja, naučite izvedbu vježbe kako biste rizik od ozljede sveli na minimum. Vježbama sa slobodnim utezima započnite trening, a trenažere birajte na kraju, kad vam ponestane snage i kako biste aktivirali ne-dominantne mišićne skupine i osigurali njihov rast.
Autorica: Zorana Jagodić, prof.