5 najvažnijih i najboljih dodataka prehrani za zdravlje srca 

5 najvažnijih i najboljih dodataka prehrani za zdravlje srca 

Trening sa slobodnim utezima ili na trenažerima – što je bolje? 

Bolesti srca su ubojica broj jedan u svijetu! Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, u svijetu godišnje od bolesti srca i krvnih žila umre 18,6 milijuna ljudi, a 1 od 5 osoba mlađih od 70 godina će umrijeti upravo od ovih bolesti. Svjetska zdravstvena organizacija ističe da je čak 32% svih smrti na svijetu uzrokovano upravo bolestima srca i krvnih žila! 

Najčešći rizični čimbenici za kardiovaskularne bolesti su pušenje, neuravnotežena i nezdrava prehrana, nedovoljna tjelesna aktivnost i prekomjerna konzumacija alkohola. Na svaki od ovih čimbenika možemo sami djelovati! Gotovo 80% preuranjenih smrti od kardiovaskularnih bolesti može se spriječiti već samo kontrolom rizičnih čimbenika. Isto tako potrebno je redovito kontrolirati krvni tlak, šećer i masnoće u krvi, a prema potrebi liječiti.  

Jedini način prevencije je izbjegavati i liječiti rizične čimbenike, a za osobe koje ih nemaju zdravo se hraniti, održavati tjelesnu težinu u granicama normale, biti tjelesno aktivni i izbjegavati kronični stres. Uz sve navedene načine prevencije, postoje i dodaci prehrani koji će doprinijeti toj prevenciji i smanjiti rizik od razvoja ovih bolesti.  

Donosimo vam 5 najvažnijih i najboljih dodataka prehrani za zdravlje srca

1. Multivitamini i minerali 

Vitamini i minerali uzeti u primjerenim količinama mogu doprinijeti smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti. Ipak, zapamtite da vam primarni izvor nutrijenata treba biti cjelovita hrana, ali studije pokazuju da je u mnogih ona manjkava pa se savjetuje dodatni unos iz dodataka prehrani.  

Vitamine i minerale najviše razine kvalitete možete naručiti OVDJE.

2. Koenzim Q10 (Co Q10)

Koenzim Q10 je spoj vrlo sličan vitaminima, koji nalazimo u svim stanicama ljudskoga tijela. Ljudski organizam sam proizvodi određenu količinu koenzima Q10, a potom ga stanice koriste za proizvodnju energije potrebne za stanični rast i održavanje. Dodatno, koenzim Q10 funkcionira i kao snažan antioksidans, koji štiti tijelo od štetnog djelovanja slobodnih radikala, odgovornih za razvoj niza bolesti.  

Koenzim Q10 prirodno nalazimo u maloj količini u velikom broju namirnica, a najveće količine su u namirnicama životinjskoga porijekla, poput jetrica i srca te govedini. Također, nalazimo ga i u sojinom ulju, sardinama, skuši i kikirikiju.  

Koenzimi pomažu radu enzima koji su odgovorni za zaštitu srca i skeletnih mišića. Dodatno, koenzim Q10 se smatra zaštitom protiv zatajenja srca, ali i čimbenikom u povećanju energije i ubrzanom oporavku nakon aktivnosti poput treninga.  

Koenzim Q10 (Co Q10) možete naručiti OVDJE.  

3. Vlakna 

Najbolji način osiguravanja dovoljne količine vlakana zacijelo je hranom, no mnogi to ne uspijevaju. Vlakna nalazimo u voću i povrću, a značajan udio vlakana imaju namirnice poput grahorica, brokule, bobičastog voća, avokada, jabuka i orašastih plodova. Osobama koje hranom ne uspijevaju unijeti dovoljne količine vlakana savjetuje se posegnuti za vlaknima u obliku dodataka prehrani, a tada se savjetuje prednost dati onima koji u svom sastavu imaju i u vodi topiva i netopiva vlakna.  

Vodite računa da uz uzimanja vlakana kao dodataka prehrani morate unositi dovoljne količine tekućine. Vlakna psylliuma doprinose regulaciji razine kolesterola, kad ih se uzima uz primjerenu prehranu.  

4. Omega-3 masne kiseline 

Omega-3 polinezasićene masne kiseline nalazimo u uljima različitih vrsta ribe, nekim vrstama povrća te nekim drugim biljnim izvorima. Ove masne kiseline tijelo ne može samo proizvesti pa je važno unositi ih hranom i dodacima prehrani.  

Omega-3 polinezasićene masne kiseline utječu na snižavanje proizvodnje triglicerida, pogotovo kad ih se unosi u kombinaciji s primjerenom prehranom i redovnom fizičkom aktivnošću. Upravo su visoke razine triglicerida faktor rizika za razvoj koronarnih bolesti arterija, srčanih bolesti i infarkta.  

Više o omega-3 masnim kiselinama pročitajte OVDJE, a najbolju omega-3 naručite OVDJE.  

5. Magnezij  

Niske razine magnezija u organizmu mogu biti prediktor srčanih bolesti, ističe Rosanoff. Upravo je niska razina magnezija povezana s faktorima rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti kao što su visok krvni tlak, nakupljanje plaka u arterijama, kalcifikacija mekih tkiva, visoka razina kolesterola te otvrdnjavanje arterija.  

Više o magneziju pročitajte OVDJE, a najbolji magnezij kupite OVDJE.  

Zaključak  

Bolesti srca najveći su krivac za preuranjenu smrt u svijetu, a mnoge se od ovih bolesti može spriječiti pravilnom prevencijom i pravovremenim prepoznavanjem prvih faktora rizika te njihovim upravljanjem. Zdrava prehrana i dodaci prehrani, redovna fizička aktivnost, pravilna regulacija stresa i dovoljno sna najbolji su koraci prevencije razvoja kardiovaskularnih bolesti.  

Kako im samo ime i kaže, dodaci prehrani su sredstva koja nadopunjuju manjke koje naša svakodnevna prehrana ima, a kako bi se u organizmu osigurali svi nutrijenti potrebni za održavanje zdravlja i prevenciju bolesti.  

Sve dodatke prehrani za zdravlje srca i prevenciju bolesti možete kupiti u našem webshopu ili u GAZ Nutrition trgovinama u Zagrebu (Vlaška 70 ili Kovinska 1) 

Izvori:  

  1. Rosanoff A. Perspective: US Adult Magnesium Requirements Need Updating: Impacts of Rising Body Weights and Data-Derived Variance. Adv Nutr. 2021 Mar 31;12(2):298-304. 

Autorica: Zorana Jagodić, prof. 

Povezani članci