7 znakova koji ukazuju na to da premalo jedete
Iako to mnogima zvuči nevjerojatno, mnogi među nama jedu – premalo! Pritom se to ne manifestira samo time da su premršavi, već su najčešće konstantno umorni, učestalo obolijevaju, imaju problema sa zdravljem i opadanjem kose te zdravljem kože.
U slučaju prekomjerne mršavosti uzrokovane premalim unosom hrane, događa se i niz drugih zdravstvenih problema i rizika:
- osteoporoza i visok rizik od različitih fraktura
- neplodnost
- problemi u razvoju
- oslabljen imunitet
- malnutricija
- povećan rizik od komplikacija nakon operativnog zahvata
- anemija
- kronični umor
Među razlozima preniskog unosa hrane nalazimo od poremećaja u prehrani, prekomjerne fizičke aktivnosti koja ne prati primjeren unos nutrijenata, do stresa, zatvora ili nekih mentalnih stanja.
Koji god razlog preniskog unosa hrane bio, potrebno je na vrijeme prepoznati simptome i prilagoditi prehrambeni unos potrebama i ciljevima.
7 znakova koji ukazuju na to da premalo jedete
Sljedećih 7 znakova ukazuju na mogućnost da premalo jedete:
1. Konstantni umor
Ovo je jedan od najčešćih simptoma premalog unosa hrane. Naime, tijelo dobiva energiju iz hrane i pića koje unosimo tijekom dana i troši je za sve aktivnosti koje kroz dan obavljamo, od bioloških funkcija poput disanja ili razmišljanja do svih drugih.
Potreban unos kalorija razlikuje se od osobe do osobe i ovisan je o metabolizmu, tjelesnoj težini, godinama, ali i razini fizičke aktivnosti. U slučaju premalog unosa kalorija, tijelo nema dovoljno energije za pravilno funkcioniranje što rezultira niskom razinom energije te mentalnim i fizičkim umorom.
2. Učestalo obolijevanje
Premali unos hrane često je povezan i s neuravnoteženom prehranom, što dovodi do premalog unosa pojedinih nutrijenata potrebnih za održavanje zdravog imunološkog sustava kojem je zadaća borba protiv bolesti. To također dovodi i do situacija u kojim bolesti, pa čak i obična prehlada traju dulje nego je uobičajeno.
Održavanje uravnotežene prehrane posebno je važno kod osoba s kompromitiranim imunitetom, kao što su djeca ili starije osobe.
3. Opadanje kose
Prenizak unos hrane dovodi do opadanja kose u slučajevima kad je nutritivni unos premalen. Studija koju je proveo Finner pokazala je da manjak proteina, minerala, esencijalnih masnih kiselina i vitamina može izazvati opadanje kose, te promjene u kvaliteti kose poput promjena u boji i strukturi.
4. Reproduktivne tegobe
Kad ljudsko tijelo ne dobiva dovoljno potrebnih nutrijenata, ono stvara prioritete poput održavanja životnih procesa, disanja ili cirkulacije krvi. Kao posljedica, spolni hormoni mogu doživjeti neravnotežu, što smanjuje seksualnu želju i ugrožava reproduktivne procese.
Studije su pokazale da premali unos hrane jednako ugrožava reproduktivne funkcije i kod muškaraca i kod žena.
5. Stalni osjećaj hladnoće
Dostatan unos nutrijenata i kalorija potreban je i za održavanje zdrave tjelesne temperature. Premali unos kalorija izaziva pad tjelesne temperature, što donosi stalni osjećaj hladnoće.
6. Problemi s kožom
Problemi s kožom su još jedan česti znak premalog unosa hrane. Ako tijelo ne dobiva dovoljno nutrijenata, poput vitamina E, to može dovesti do problema sa zdravljem kože. Bez dovoljno ovog vitamina koža postaje podložna infekcijama i štetnom djelovanju UV zraka. Drugi vitamini potrebni za optimalno zdravlje kože je vitamin B3.
7. Zatvor
Premali unos kalorija može izazvati probavne tegobe i zatvor. Zatvor je često povezan s premalim aktivnostima crijeva, što može uzrokovati tvrdu stolicu. Naime, osoba koja unosi premalo hrane ima i premalo sadržaja za stvaranje stolice, što može izazvati zatvor. Pod zatvorom se podrazumijeva 3 ili manje stolice tjedno.
Zaključak
Ako ste se prepoznali u više navedenih točaka, savjetujemo da razmislite o svojem kalorijskom unosu. Moguće je da morati povećati broj obroka i ukupan dnevni kalorijski unos kako biste vratili tijelu potrebnu ravnotežu i zdravlje.
Ukoliko ne znate kako popraviti svoj prehrambeni plan i unos savjetujemo da se konzultirate s liječnikom ili nutricionistom kako biste dobili ispravne smjernice o zdravom i pravilnom povećanju unosa kalorija, koje će doprinijeti vašem zdravlju i općem mentalnom i fizičkom stanju organizma.
Izvori:
- Finner AM. Nutrition and hair: deficiencies and supplements. Dermatol Clin. 2013 Jan;31(1):167-72.
Autorica: Zorana Jagodić, prof.