Ovo je 9 najpoznatijih mitova o mršavljenju!
Ovo je 9 najpoznatijih mitova o mršavljenju!
Mršavljenje je hot tema! O njemu govore svi, od stručnjaka, liječnika, nutricionista, do potpunih laika ili onih koji su imaju iskustvo s procesom mršavljenja. Upravo radi toga, o mršavljenju ćete pronaći pravo more informacija u kojem ima i ogromna količina neistina i mitova. Izdvojili smo 10 najpoznatijih mitova o mršavljenju kojih se trebate odmah otarasiti:
Mit 1: Nema mršavljenja bez jako napornih treninga!
Učinkovito i održivo mršavljenje zahtijeva niz malih promjena životnih navika kojih ćete se dugoročno držati. To podrazumijeva i svakodnevno kretanje – preporuka je tjedno 150 minuta aktivnosti poput hodanja ili vožnje bicikla.
No najvažniji zakon u procesu mršavljenja je kalorijski deficit, odnosno veća kalorijska potrošnja od unosa kalorija hranom. Dakle, možete to postići smanjenjem unosa hrane i umjerenim fizičkim aktivnostima.
Mit 2: Zdrava hrana je jako skupa!
Mnogi će reći da je zdrava hrana jako skupa i to je njihovo opravdanje u lošim prehrambenim odabirima. No, ako u računicu ubrojite sve grickalice i slatkiše koje pojedete u danu, onda se iznos značajno povećava.
Mit 3: Ugljikohidrati debljaju!
Nema namirnice, ni skupine namirnica koje debljaju. Kako je rečeno ranije, debljina se gomila uslijed kalorijskog suficita, odnosno većeg unosa hrane od iznosa kalorija koje se u danu potroše. Stoga, ugljikohidrati su dio uravnotežene prehrane i savjetujemo da birate kvalitetne namirnice poput integralnih žitarica, smeđe riže, krumpira ili batata, te unos održite unutar kalorijskoga okvira koji će omogućiti mršavljenje.
Mit 4: Gladovanje je neophodno za mršavljenje!
Radikalne restriktivne dijete su dugoročno neodržive i najčešće završavaju jo-jo efektom, odnosno povratom sve izgubljene težine (i dodavanjem nove). Naime, najveći problem ovih dijeta je njihova jako teška provedba i održivost, a često izazivaju i malnutricije, odnosno nedostatke pojedinih nutrijenata (vitamina i minerala) što može izazvati i zdravstvene tegobe.
Mit 5: Neke namirnice ubrzavaju metabolizam!
Metabolizam podrazumijeva sve kemijske procese koji se događaju u ljudskom organizmu i koji osiguravaju da organi pravilno funkcioniraju. Ti procesi zahtijevaju energiju, a potrebna količina energije razlikuje se od osobe do osobe, ovisno o rodu, godinama, genetskim predispozicijama i tjelesnoj kompoziciji.
Mit je da postoje namirnice ili napitci koji ubrzavaju metabolizam pomažući tijelu da troši više kalorija i lakše topi kilograme.
Mit 6: Namirnicama s oznakom „low-fat“ treba dati prednost!
Oznaku „low-fat“ može se staviti na namirnice koje sadrže količinu masti do određene, zakonom propisane razine. Ova oznaka stoji na namirnicama koje imaju reduciranu količinu masti od punomasnih istih namirnica, no to ih automatski ne čini zdravim odabirom.
Prije svega provjerite na deklaraciji koliko zaista masti sadrži ovaj proizvod. Dodatno, namirnice koje imaju ovu oznaku gotovo redovno sadrže jako visok udio šećera, što ih najčešće čini gorim odabirom od punomasne varijante proizvoda.
Mit 7: Grickalice onemogućavaju mršavljenje!
Grickalice i sitni međuobroci mnogima su na crnoj listi pod mitskim objašnjenjem da je to obrok koji deblja. Nije problem u grickalicama, već u odabiru što ćete grickati.
Grickalice su međuobrok između glavnih obroka koji pomaže u održavanju dovoljne razine energije za svakodnevno funkcioniranje, posebno ako ste fizički aktivni. Stoga, voće, povrće ili orašasti plodovi su izvrstan međuobrok i grickalica, dok su čipsevi, čokoladice i slične prazne kalorije grickalice koje savjetujemo da preskočite.
Mit 8: Unos vode pomaže u mršavljenju!
Voda vam neće pomoći da smršavite, ona pomaže da ste dovoljno hidrirani što osigurava pravilan rad organizma i optimalno zdravlje. No, istina je da smo često žedni kad mislimo da smo gladni pa vam dovoljan unos vode može pomoći da manje posežete za nezdravim grickalicama.
Mit 9: Preskakanje obroka je recept za mršavljenje!
Preskakanje obroka je uvijek loša ideja. Da biste potakli proces regulacije tjelesne težine morate smanjiti unos kalorija i povećati energetsku potrošnju. No, preskakanje obroka dovodi do umora, manjka energije i prijeti smanjenim unosom potrebnih vitamina i minerala. Dodatno, pokazalo se da preskakanje obroka značajno povećava rizik da ćete u sljedećem obroku posegnuti za visokokaloričnom hranom.
Zaključak
Kad govorimo o procesu regulacije tjelesne težine, odnosno mršavljenju, pronaći ćete nepregledan niz informacija među kojima je ogroman broj mitova koje je znanost odavno opovrgnula. Stoga, ukoliko želite regulirati tjelesnu težinu informirajte se isključivo sa stručnjacima nutricionistima kako biste dobili ispravne informacije i izbjegli nasjedanje na mitove.
Pročitajte više savjeta o mršavljenju: 7 savjeta za održavanje tjelesne težine!
Autorica: Zorana Jagodić, prof.