Što je cink, čemu služi u organizmu i kad ga je dobro uzimati kao dodatak prehrani?

Što je cink, čemu služi u organizmu i kad ga je dobro uzimati kao dodatak prehrani?

Što je cink, čemu služi u organizmu i kad ga je dobro uzimati kao dodatak prehrani?

Cink je mineral koji podupire i doprinosi radu nizu funkcija u ljudskom organizmu. Uz važnu funkciju u jačanju i podržavanju imunološkog sustava, cink omogućava organizmu proizvodnju proteina i DNA, doprinosi zacjeljivanju rana te igra važnu ulogu u razvoju i rastu djece. Uz sve to, cink ima i antioksidativno djelovanje što znači da štiti od štetnog djelovanja slobodnih radikala, odgovornih za niz kroničnih bolesti. Cink prirodno nalazimo u nizu namirnica, od grahorica, mesa, ribe i orašastih plodova, ali u slučaju sumnje na premali unos, savjetuje ga se uzimati kao dodatak prehrani (kupi OVDJE). U nastavku pročitajte sve prednosti uzimanja cinka kao dodatka prehrani, ali i gdje ga sve nalazimo u hrani, koji je preporučeni unos te kako prepoznati manjak cinka.

8 prednosti uzimanja cinka

Kako je rečeno ranije, cink (kupi OVDJE) igra važnu ulogu u nizu funkcija organizma i ima niz pozitivnih djelovanja.

1. Cink doprinosi jačanju imuniteta

Tijelu je cink potreban za pravilan rad imunološkog sustava. Niske razine cinka povećavaju rizik od infekcija, poput upale pluća.

2. Cink pomaže u liječenju proljeva

Svjetska zdravstva organizacija preporučuje cink kao dodatak prehrani djeci u slučaju proljeva. Smatra se da cink smanjuje trajanje proljeva, posebno kod osoba koje imaju nutritivno bogatu prehranu.

3. Cink ubrzava zacjeljivanje rana

Cink sudjeluje u održavanju zdrave kože. Osobe koje imaju dugotrajne rane ili čireve vrlo često imaju upravo niske razine cinka, pa se svakako u ovim slučajevima savjetuje uzimanje ovog minerala kao dodatka prehrani. Studija koju su proveli Lin i sur. pokazala je da cink može pomoći u svim fazama zacjeljivanja rana, od oporavka kože do prevencije infekcija.

4. Cink pomaže u tretiranju kroničnih bolesti

Cink ima antioksidativno djelovanje, što znači da može pomoći u smanjenju oksidativnog stresa. Stručnjaci vjeruju da postoji veza između oksidativnog stresa i kroničnih bolesti, kao što su visok krvni tlak, dijabetes i drugi aspekti metaboličkog sindroma. Studija koju su proveli Olechnowicz i sur. pokazala je da cink može pomoći u prevenciji metaboličkog sindroma.

5. Cink usporava razvoj starosne makularne degeneracije

Cink sprječava stanična oštećena u mrežnici te može pomoći u usporavanju i odgađaju razvoja starosne makularne degeneracije te gubitka vida, stoji u priopćenju američkog Nacionalnog instituta zdravlja.

6. Cink je potreban za optimalno seksualno zdravlje

Niske razine cinka mogu dovesti do usporenog seksualnog razvoja, problema s plodnošću te drugih spolnih problema kod muškaraca. Fallah i sur. U svojoj studiji zaključuju da je cink esencijalan mineral za muško spolno zdravlje, a razlog vide u tome da cink ima ulogu antioksidansa i doprinosi ravnoteži hormona.

7. Cink ubrzava oporavak od prehlade

Osvrtna studija koju je napravio Hemilä pokazala je da pastile cinka mogu skratiti trajanje obične prehlade, no za ovaj učinak su potrebne dnevne doze iznad 75 mg.

8. Cink pomaže u borbi protiv akni

Cink ima antiupalna svojstva i utječe na smanjenje proizvodnje ulja, što ga čini izvrsnim u borbi protiv akni. Studija koju su proveli Dreno i sur. pokazala je da cink pozitivno utječe na smanjenje akni, ali jače djelovanje od njega imaju antibiotici koji se propisuju u ovim slučajevima.

Koliko cinka treba uzimati?

Dostatan unos cinka posebno je važan kod djece jer u njihovom slučaju ovaj mineral igra važnu ulogu u pravilnom rastu i razvoju. U tablici koja slijedi navodi se preporučen dnevni unos cinka prema godinama i spolu:  
Godine Muška osoba Ženska osoba
0-6 mjeseci 2 mg 2 mg
7-12 mjeseci 3 mg 3 mg
1-3 godine 3 mg 3 mg
4-8 godina 5 mg 5 mg
9-13 godina 8 mg 8 mg
14-18 godina 11 mg 9 mg
19 godina i više 11 mg 8 mg
Tijekom trudnoće i dojenja, potreban je povišen unos cinka radi dovoljne opskrbe fetusa i novorođenčeta ovim važnim mineralom.

Gdje u hrani nalazimo cink?

Među dobrim izvorima cinka su:
  • grahorice
  • meso
  • orašasti plodovi
  • morski plodovi
  • integralne žitarice
  • mliječni proizvodi
Osobama koje jedu samo namirnice biljnoga porijekla (vegetarijanci i vegani) savjetuje se dodatno uzimanje cinka kao dodatka prehrani (kupi OVDJE) jer cink koji nalazimo u biljnim izvorima ima značajno slabiju stopu apsorpcije od onoga iz namirnica životinjskoga porijekla. Naime, vegetarijanci obično jedu velike količine mahunarki i cjelovitih žitarica, koje sadrže fitate koji vežu cink i inhibiraju njegovu apsorpciju. Kvalitetan cink u obliku kapsula ili tableta možete kupiti u našem webshopu ili u GAZ Nutrition trgovinama u Zagrebu (Vlaška 70 ili Kovinska 1).

Kako prepoznati manjak cinka?

Manjak cinka može se prepoznati po nizu simptoma i zdravstvenih problema, među kojima su najčešći:
  • usporen rast i razvoj novorođenčadi
  • manjak i gubitak apetita
  • promjene u osjetu okusa
  • učestale infekcije
  • problemi s plodnošću
  • proljev
  • usporeno i otežano zacjeljivanje rana
  • oštećenja kože i loš vid
  • problemi s pamćenjem i razmišljanjem
Prema studiji koju su proveli Gammoh i sur, postoje snažni dokazi da niske razine cinka povećavaju rizik od infektivnih oboljenja kao što su malarija, tuberkuloza ili upala pluća. Iako manjak cinka često bude uzrokovan preniskim unosom, on se može dogoditi i uslijed malapsorpcije ili različitih kroničnih bolesti kao što su dijabetes, karcinom, bolesti jetre ili bolest srpastih stanica.

Može li se predozirati cinkom?

Iako cink ima niz pozitivnih učinaka na ljudsko zdravlje, njegov previsok unos može biti opasan i štetan. Moguće nuspojave prekomjernog unosa cinka uključuju:
  • mučninu i povraćanje
  • gubitak apetita
  • bolove u trbuhu
  • glavobolju
  • proljev
Dugotrajni prekomjerni unos (unos 150-450 mg na dan) može dovesti do:
  • niskih razina bakra
  • promjenama u funkcijama željeza
  • opadanju imuniteta
  • snižavanju razina „dobrog“ HDL kolesterola
  • urogenitalnih problema

Zaključak

Cink je mineral neophodan za ljudsko zdravlje i pravilno funkcioniranje niza organa i sustava. Također, radi se o nutrijentu iznimno važnom za pravilan rast i razvoj novorođenčadi, ali i za ispravno funkcioniranje imunološkog sustava, brzo zacjeljivanje rana, borbu protiv prehlada i infekcija i sl. Kao primarni unos cinka uvijek se treba osloniti na kvalitetnu prehranu, a u slučajevima trudnoće, dojenja, prehrane biljnoga porijekla ili drugih povišenih potreba, savjetuje se posegnuti za cinkom kao dodatkom prehrani. Svakako, kod uzimanja dodatka prehrani držite se preporučenih dnevnih doza i po potrebi se posavjetujte sa svojim liječnikom. Kvalitetan cink u obliku kapsula ili tableta možete kupiti u našem webshopu ili u GAZ Nutrition trgovinama u Zagrebu (Vlaška 70 ili Kovinska 1). Izvori:
  1. Lin PH, Sermersheim M, Li H, i sur. Zinc in Wound Healing Modulation. Nutrients. 2017;10(1):16. Published 2017 Dec 24.
  2. Olechnowicz J, Tinkov A, Skalny A, Suliburska J. Zinc status is associated with inflammation, oxidative stress, lipid, and glucose metabolism. J Physiol Sci. 2018;68(1):19-31.
  3. Fallah A, Mohammad-Hasani A, Colagar AH. Zinc is an Essential Element for Male Fertility: A Review of Zn Roles in Men's Health, Germination, Sperm Quality, and Fertilization. J Reprod Infertil. 2018;19(2):69-81.
  4. Hemilä H. Zinc lozenges may shorten the duration of colds: a systematic review. Open Respir Med J. 2011;5:51-58.
  5. Dreno B, Moyse D, Alirezai M, i sur. Acne Research and Study Group. Multicenter randomized comparative double-blind controlled clinical trial of the safety and efficacy of zinc gluconate versus minocycline hydrochloride in the treatment of inflammatory acne vulgaris. Dermatology. 2001;203(2):135-40.
  6. Gammoh NZ, Rink L. Zinc in Infection and Inflammation. Nutrients. 2017;9(6):624. Published 2017 Jun 17.
  Autorica: Zorana Jagodić, prof.

Povezani članci