Veganski proteini – koje su vrste i prednosti konzumacije?

Veganski proteini – koje su vrste i prednosti konzumacije?

Veganski proteini – koje su vrste i prednosti konzumacije?

Važan zadatak svakoga od nas je svakodnevni unos dovoljne količine proteina. Proteini su potrebni za pravilno funkcioniranje cjelokupnoga organizma, od obnove stanica i stvaranja novih, do važnosti u rastu i razvoju kod djece, mladih ili trudnica. Dodatno, pojačan unos proteina iznimno je važan aktivnim osobama koje svakodnevnim treninzima iscrpljuju mišiće i zahtijevaju proteine radi oporavka, održavanja ili izgradnje mišićne mase.

Najbolji izvori proteina iz hrane su proizvodi poput mesa, mlijeka, ribe i jaja, ali i biljni izvori proteina poput soje, grahorica, mahunarki, orašastih plodova i nekih žitarica. Usto, iznimno dobar izvor proteina su i proteini u prahu, kojima se na jednostavan način može povećati unos proteina i doseći željenu razinu. I proteini u prahu mogu biti iz različitih izvora, životinjskih i biljnih, a često se odabir vrši upravo na temelju prehrambenih odabira.

Osobe koje ne jedu namirnice životinjskoga porijekla, poput vegetarijanaca ili vegana, birat će i veganske proteine u prahu. No, osobe koje u svojoj prehrani imaju mesne namirnice, često će kao dodatnim izvorom proteina posegnuti za proteinima u prahu s oznakom „vegan“.

Veganski proteini - vrste

Niz je vrsta proteina od kojih se mogu napraviti proteini u prahu. Najčešće, proteini u sebi sadrže više vrsta proteina, od whey proteina, do proteina jaja ili graška. Proteini koji na sebi imaju oznaku vegan sastoje se isključivo od izvora biljnoga porijekla, ako i kod tradicionalnih proteinskih prašaka, i veganske proteine nalazimo u 3 varijante:

Koncentrat proteina - stvoreni korištenjem topline i enzima za izdvajanje proteina iz izvora. Koncentrati su obično oko 70% čisti proteini, a također sadrže masti i ugljikohidrate, što znači da imaju više okusa.

Izolat proteina – potreban je još jedan korak u proizvodnji, kojim se izdvaja većina ugljikohidrata i masti, koje u koncentratu nalazimo. Ovim procesom se dobiva protein 90-postotne čistoće.

Kodrolizat proteina – kod ove vrste proteina ne samo da su izbačeni proteini i masti već su i proteini dodatno zagrijavani kako bi se razbili u aminokiseline, što obogućava ovim proteina da ih organizam direktnije apsorbira. Ovo su proteini koji se najbolje probavljaju te imaju najveću stopu učinkovitosti.

Veganski proteini - prednosti

Niz je prednosti konzumacije veganskih proteina u prahu, no specifične prednosti ovise o vrsti veganskih proteina. Donosimo potvrđene prednosti konzumacije veganskih proteina:

  • Smanjuju rizik od kroničnih bolesti – studije pokazuju da je zamjena proteina životinjskoga porijekla onima biljnim povezana sa smanjenim rizikom od kroničnih bolesti i preuranjene smrti (Craig). Znanstvenici smatraju da je razlog u tome da osobe na veganskoj ili vegetarijanskoj prehrani imaju značajno veći unos vlakana i fitonutrijenata te manje zasićenih masti od osoba koje jedu meso.
  • Smanjuju rizik od alergija – odabir veganskih proteina smanjuje rizik od razvoja različitih alergija na hranu, među kojima su i alergije na kazein ili na sirutku (whey). No, treba imati na umu da je i soja alergen pa ako imate alergiju, dobro čitajte deklaraciju proizvoda prije odabira najboljega za vas.
  • Ekološki su prihvatljiviji – biljni proteini, uključujući protein riže su ekološki značajno prihvatljiviji od proteina životinjskoga porijekla. U usporedbi s proteinima životinjskoga porijekla, biljni proteini ispuštaju 30%-90% manje stakleničkih plinova, koriste 72%-99% manje vode, uzrokuju 51%-91% manje zagađenja vode i koriste 47%-99% manje zemlje od konvencionalnog mesa.
  • Izvrstan su izvor proteina – ovi proteini su izvrsna pomoć i dodatak prehrani za dovoljan unos proteina i dosezanje željenog unosa osobama koje slijede vegetarijansku ili vegansku prehranu.

Najčešći izvori veganskih proteina su:

  • Konoplja
  • Grašak
  • Slanutak
  • Modrozelene alge
  • Riža
  • Soja
  • Spirulina

Kako odabrati najbolje veganske proteine?

Kod odabira veganskih proteina, savjetujemo da pogledate sastav i uvijek prednost date proizvodima sa što manje sastojaka, bez sladila i okusa.

Naime, najčešće se veganski proteini sastoje od više izvora, poput primjerice graška, smeđe riže i nekih sjemenki, što proizvodima daje prihvatljiviju cijenu. No, prednost dajte kvaliteti, a to su onda svakako proteini soje ili konoplje koji su visoke kvalitete i razine apsorpcije.

Veganski protein visoke kvalitete možete kupiti OVDJE i u GAZ trgovinama (Vlaška 70 i Kovinska 1 u Zagrebu).

Izvori:

Autorica: Zorana Jagodić, prof.

Povezani članci