Zašto su za hidraciju bitni napitci s elektrolitima?
Utažite žeđ i poboljšajte svoj performans!
Pića s elektrolitima su neizostavan dodatak prehrani za hidraciju, pogotovo kod sportaša i aktivnih osoba koje se bave intenzivnim treninzima ili sportovima izdržljivosti budući da preko znoja gube mnogo tekućine.
Zašto je hidracija bitna za naše tijelo?
Ljudsko tijelo u svom sastavu ima prosječno oko 75% vode, novorođenčad do čak 85%, dok starije osobe oko 50% budući da taj udio opada kako starimo. Tjelesna voda služi kao vodič za biokemijske reakcije, transport hranjivih tvari i metabolita. Ljudska krv može u sebi imati udio do 65% vode, što je veoma bitno za funkcioniranje kardiovaskularnog sustava. Održavanje uravnoteženog stanja tekućine (hidracije) u tijelu je neophodno za zdravlje i dobrobit čovjeka, budući da naša tijela ne mogu bez tekućine dulje od tri dana.
Pročitaj više o 7 najčešćih trening pogrešaka koje radimo u ljetnim mjesecima!
Što su to elektroliti i kako se uklapaju u priču s hidracijom?
Elektroliti su kemijski spoj, odnosno minerali poput natrija, kalija, magnezija, kalcija, klorida i hidrogenfosfata koji otapanjem u vodi stvaraju ione i time provode električne impulse od srca, mišića i živčanih stanica do drugih stanica. Od esencijalne su važnosti za funkcioniranje organizma, jer osim što reguliraju hidraciju tijela, ujedno utječu na živčane i mišićne funkcije, krvni tlak, oporavak oštećenog tkiva, proizvodnju energije te rast zuba i noktiju.
Kada vježbamo, znojimo se i pritom gubimo elektrolite što može uzrokovati grčeve u mišićima, slabost ili u ekstremnijim nedostacima napadaje. Napitci s elektrolitima služe kao podrška i nadomjestak izgubljenih nutrijenata.
Zašto je gubitak hidracije opasan za naše zdravlje?
U normalnim okolnostima ljudsko tijelo može dnevno izlučiti oko 100-350 ml znoja. Mogući su i viši gubitci ukoliko se trenira po vrućini ili kod treninga visokih intenziteta. Gubitkom tekućine (elektrolita) može dovesti do pogoršanja u performansu ili čak ozbiljnijih zdravstvenih posljedica. U nekim studijama pokazalo se da čak gubitak od 1% može utjecati na smanjenje aerobne izdržljivosti, dok veći gubitak od 3% na mišićnu izdržljivost. Pri tome, naši mišići i mozak dobivaju manju opskrbu kisikom što dovodi do početnih simptoma kao što su glavobolja, suha usta i osjećaj žeđi. Ukoliko je gubitak tekućine veći od 3% naša mišićna snaga značajno opada, pogoršava nam se motorika i može doći do grčeva u mišićima. Sve to utječe i na sposobnost koncentracije, slabiju cirkulaciju i pregrijavanje tijela. Gubitci preko 20% smatraju se kritičnima, jer može doći do zatajenja bubrega i po život opasnih posljedica kao što je kardiovaskularno zatajenje.
Zašto su napitci s elektrolitima bitni kod fizičkih izvedbi i sportaša?
Kako se već spomenulo, gubitak tekućine, a time i elektrolita kod fizičkih izvedbi može dovesti do raznih negativnih učinaka na naše zdravlje, a ne samo na performans. Vrlo je bitno da se elektroliti nadoknade unosom tekućine, a za to su se pokazali praktični napitci s elektrolitima.
Weider, kao vodeći proizvođač dodataka prehrani za sportaše i aktivne osobe, plasirao je na tržište napitak s elektrolitima u prahu koji se miješa s vodom. Premium Hydraton Electrolyte Mix je jedinstven spoj hidracije s esencijalnim nutrijentima kalij, klorid, kalcij, magnezij i natrij.
Pročitaj više Profesionalac za hidraciju: Weider Premium Hydration Electrolyte Mix!
Hidracija kao strategija!
Kod sportaša i atletičara dehidracija je vrlo opasan uzročnik mišićnog umora i grčeva, što dovodi do bržeg umora i lošijeg performansa. Hidracija je vrlo bitna za reguliranje ravnoteže u metabolizmu i tjelesne temperature, kao i regulacija pH te rješavanje tijela od neželjenih toksina. Tijekom intenzivnih treninga i natjecanja, vrlo je bitno imati pri ruci bocu vode te unijeti dovoljno tekućine prije, tijekom i poslije aktivnosti.
Osim što je Weider Premium Hydraton Electrolyte Mix vrlo praktičan i jednostavan za uporabu jer dolazi u odvojenim dozama praška koji se pomiješa s 300 ml vode, bazira se na certificiranoj prirodnoj kokosovoj vodi Covico™ uz dodatne spojeve kao što su AstraGin® i Glutapep®. AstraGin® je 100% prirodni biljni spoj koji povećava apsorpciju vitalnih hranjivih tvari promičući zdravlje crijeva. Glutapep® je spoj aminokiselina koji poboljšava izdržljivost, izgradnju mišića i sposobnost regeneracije.
Uklonite umor i obnovite svoju hidraciju uz Weider Premium Hydraton Electrolyte Mix!
Elektroliti u šumećim tabletama
Među najpopularnijim elektrolitima, svakako moramo spomenuti Powerbar 5Electrolytes koji dolazi u četiri zabavna okusa: crni ribizl, mango-marakuja, malina šipak i limun-tonik s dodatkom kofeina. Potpuno bez šećera, idealan su napitak za osobe koje paze na težinu i traže kvalitetan unos natrija, klorida, kalija, kalcija i magnezija. Okus s kofeinom (limun tonik) sadrži 75 mg kofeina po porciji, što pomaže u poboljšanju koncentracije. Jedno pakiranje sadrži 10 šumećih tableta i svaka ima samo 8 kcal!
Obnovite elektrolite i hidraciju uz Powerbar 5Electrolytes!
Kada je najbolje koristiti napitak s elektrolitima?
Napitke s elektrolitima je najbolje koristiti tijekom ili nakon treninga kako biste nadoknadili gubitak tekućine. Ukoliko tražite pojačani dodatak s magnezijem radi grčeva u mišićima, Weider Magnesium Liquid ampule su odlično rješenje, jer je dovoljna 1 ampula na dan koju možete ponijeti sa sobom bilo gdje i bilo kad. Obogaćenu verziju s vitaminom B6 nude Z-Konzept Magnesium Shots ampule kao potpora magneziju u smanjenju umora i zamora. Pogodne su za vegane, bez aspartama i bez GMO. Treću alternativu predstavlja Powerbar Magnesium Liquid ampule, koje također sadrže vitamin B6, pogodne su za vegane, bez glutena, laktoze i aspartama!
Izvori:
- Baker und Jeukendrup 2014: Optimal composition of fluid-replacement beverages. Comprehensive Physiology, 4, 575-620, doi: 10.1002/cphy.c130014.
- Belval et al. 2019: Practical Hydration Solutions for Sports. Nutrients, 11(7): 1550, doi: 10.3390/nu11071550.
- Evans et al. 2017: Optimizing the restoration and maintenance of fluid balance after exercise-induced dehydration. Journal of Applied Physiology, 122, 945-951, doi: 10.1152/japplphysiol.00745.2016.
- Sawka et al. 2007: American College of Sports Medicine position stand. Exercise and fluid replacement. Medicine and Science in Sports and Exercise, 39, 377-390, doi: 10.1249/mss.0b013e31802ca597.
Source main image: Canva (Tookapic)